Ratings |
|
| HP 60Hz | 23 hp |
| Frequency | Not Applicable |
| Phases | Not Applicable |
| Volts | Not Applicable |
| Engine Size - Driven Pumps (CC) | 623 |
Operation |
|
| Pump rpm - 60 Hz | Various |
Liquid |
|
| Maximum Fluid Temperature | 212 °F |
Materials of Construction |
|
| Pump Body Material | Cast Iron |
| Impeller | Closed |
| Impeller Material | Cast Iron |
| Seal | Mechanical Seal |
| Engine Brand For Driven Pumps | Briggs & Stratton |
Dimensions |
|
| Discharge | Threaded - NPT |
| Discharge Diameter | 2.5 " |
| Suction Diameter | 3 " |
| Suction | Threaded - NPT |
| Pump Length | 43.83 " |
| Product Weight | 206 lb |
| Pump Height | 22.18 " |
| Pump Width | 22.21 " |
Other |
|
| Warranty Standard Time | 12 Months |