Ratings |
|
| HP 60Hz | 1 hp |
| Frequency | 60 Hz |
| Phases | Three-Phase |
| Volts | 230 VAC / 460 VAC |
| Amps at 230 Volts | 3.4 A |
Operation |
|
| Motor Enclosure | Totally Enclosed Fan Cooled |
Liquid |
|
| Maximum Fluid Temperature | 212 °F |
Materials of Construction |
|
| Pump Body Material | Cast Iron |
| Impeller | Semi-open |
| Impeller Material | Cast Iron |
| Seal Material | Carbon/Ceramic, FKM, 300 series S.S. |
| Seal | Mechanical Seal |
Dimensions |
|
| Discharge | Threaded - FNPT |
| Discharge Diameter | 3 " |
| Suction Diameter | 3 " |
| Suction | Threaded - FNPT |
| Pump Length | 21.54 " |
| Product Weight | 100 lb |
| Pump Height | 14 " |
| Pump Width | 11.46 " |
Other |
|
| Warranty Standard Time | 12 Months |