Ratings |
|
| HP 60Hz | 7.5 hp |
| Frequency | 60 Hz |
| Phases | Three-Phase |
| Volts | 575 VAC |
| Input Phase | Three-Phase |
Operation |
|
| Shut Off 60 Hz | 90 ft |
| Stages | 1 |
| Motor Enclosure | Totally Enclosed Fan Cooled |
Materials of Construction |
|
| Pump Body Material | Cast Iron |
| Impeller | Semi-open |
| Impeller Material | Cast Iron |
| Seal Material | Carbon/Ceramic, FKM, 300 series S.S. |
| Seal | Mechanical Seal |
Dimensions |
|
| Discharge | Threaded - FNPT |
| Discharge Diameter | 3 " |
| Suction Diameter | 3 " |
| Suction | Threaded - FNPT |
| Pump Length | 21.54 " |
| Product Weight | 161 lb |
| Pump Height | 14 " |
| Pump Width | 6.5 " |
Other |
|
| Warranty Standard Time | 12 Month Install / 24 Month Manufacturing |