71040313131 – 25XS4313-CCMNDB
The XS Series was designed with performance, serviceability, and reliability in mind. These pumps include max-life bearings, standard JP motors, additional mounting options, mechanical and packing seals, casing jack-out holes, and enclosed hydraulically balanced impellers for exceptional performance and low NPSH qualities.
| Item: | 71040313131 |
| Model: | 25XS4313-CCMNDB |
Ratings |
|
| HP 60Hz | 25 hp |
| Frequency | 60 Hz |
| Phases | Three-Phase |
| Volts | 230 VAC / 460 VAC |
Operation |
|
| Stages | 1 |
| Motor Enclosure | ODP |
| Pump rpm - 60 Hz | 1750 |
Liquid |
|
| Maximum Fluid Temperature | 212 °F |
Materials of Construction |
|
| Pump Body Material | Cast Iron |
| Impeller | Closed |
| Impeller Material | Stainless Steel |
| Seal | Mechanical Seal |
Dimensions |
|
| Discharge | Flange |
| Discharge Diameter | 3 " |
| Impeller Diameter | 12.31 " |
| Suction Diameter | 4 " |
| Suction | Flange - ANSI 150 |
| Pump Length | 30.8 " |
| Product Weight | 585 lb |
| Pump Height | 20.63 " |
| Pump Width | 21.07 " |
Other |
|
| Warranty Standard Time | 12 Months |