87110360-00 – 3NC-346P3-184
3NC-346P3-184, 460V, 3PH, 3HP Non-Clog Pump, 3-inch Discharge, 184mm Two-Vane Semi-Open Ductile Iron impeller, 30ft Cord
| Item: | 87110360-00 |
| Model: | 3NC-346P3-184 |
Ratings |
|
| HP 60Hz | 3 hp |
| Frequency | 60 Hz |
| Phases | Three-Phase |
| Amps - Full Load | 7.5 A |
| Volts | 460 VAC |
| Lead Length | 30 ft |
| Continuous Duty | Yes |
| Motor Insulation Classification | F |
Operation |
|
| Maximum Flow Rate - 60 Hz | 475 gpm |
| Minimum Flow Rate - 60 Hz | 55 gpm |
| Shut Off | 46 ft |
| Minimum Head - 60 Hz | 10 ft |
| Shut Off 60 Hz | 50 ft |
| Max Solid Handling Size | 2.5 " |
| Motor Cooling | Fully Submerged |
| Pump rpm - 60 Hz | 1750 |
Liquid |
|
| Maximum Fluid Temperature | 40 °C |
Materials of Construction |
|
| Pump Base Material | Cast Iron |
| Pump Body Material | Cast Iron |
| Impeller | Semi-open |
| Impeller Material | Ductile Iron |
| Motor Shaft End - Material | 420 Stainless Steel |
| Seal Material | Silicon Carbide / Silicon Carbide / NBR |
| Seal | Mechanical Seal |
| Motor Fill Solution | Oil (white oil) |
| Volute / Side Inlet Material | Cast Iron |
| Wear Plate | Adjustable/Replaceable Class 20/25 equivalent cast iron |
Dimensions |
|
| Discharge | Flange |
| Discharge Diameter | 3 " |
| Impeller Diameter | 184 mm |
| Pump Length | 15.6 " |
| Product Weight | 235 lb |
| Product Weight with Pack | 250 lb |
| Carton Length | 530 mm |
| Carton Width | 480 mm |
| Carton Height | 910 mm |
| Pump Height | 28.5 " |
| Pump Width | 12.1 " |
| Shaft Diameter | 1 " |
Other |
|
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Electrical Agency Approvals | cCSAus |
| Warranty Standard Time | 24 Months |
| Applications | Commercial and Industrial sewage, effluent, irrigation and general de-watering. |