SSP3E-3A060S
The Smartstart Pump Starter offers industry-leading protections including underload (dry-run protection) and enhanced Class 10 electronic overload protection to prolong pumping system's life.
| Item: | SSP3E-3A060S |
Ratings |
|
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Phases | Single-Phase / Three-Phase |
| Volts | 200-600 VAC |
| Branch Protection Included | YES |
| kAIC 230V Rating | 50 kA |
| kAIC 460V Rating | 25 kA |
| kAIC 575V Rating | 14 kA |
| Minimum Current | 24 A |
| Maximum Current | 32 A |
Operation |
|
| Enclosure Rating | Type 3R |
Dimensions |
|
| Product Length | 22 " |
| Product Width | 15 " |
| Product Height | 10 " |
| Product Weight with Pack | 46 lb |
| Carton Length | 19 " |
| Carton Width | 16 " |
| Carton Height | 26 " |