SMS3D-3A040S1
Equipped with the Franklin Electric SubMonitor Connect overload relay, the SMS provides ideal motor protection for Franklin Electric submersible motors.
| Item: | SMS3D-3A040S1 |
Ratings |
|
| Frequency | 50 Hz |
| Phases | Three-Phase |
| Volts | 208-230 VAC / 460 VAC / 575 VAC |
| Branch Protection Included | YES |
| kAIC 208V Rating | 50 kA |
| kAIC 230V Rating | 50 kA |
| kAIC 460V Rating | 25 kA |
| kAIC 575V Rating | 14 kA |
| Maximum Current | 22 A |
Operation |
|
| Enclosure Rating | Type 3R |
Dimensions |
|
| Product Length | 22 " |
| Product Width | 15 " |
| Product Height | 10 " |
| Product Weight with Pack | 46 lb |
| Carton Length | 19 " |
| Carton Width | 16 " |
| Carton Height | 26 " |
Other |
|
| Warranty Standard Time | 12 Month Install / 24 Month Manufacturing |