94732005 – 20JE05P4-PE
Designed to pump treated effluent longer distances than normal effluent sump-style pumps, the E-Series is ideal for deep water and higher head pumping applications such as aeration, ornamental fountains, and water fountains. Built with a renowned Franklin Electric submersible motor, the E-Series provides maximum durability with years of reliable service.
| Item: | 94732005 |
| Model: | 20JE05P4-PE |
Ratings |
|
| HP 60Hz | 1/2 hp |
| Frequency | 60 Hz |
Operation |
|
| Flow | 20 gpm |
| Shut Off 60 Hz | 152 ft |
| Stages | 4 |
Liquid |
|
| Maximum Fluid Temperature | 120 °F |
Materials of Construction |
|
| Pump Body Material | AISI 304 Stainless Steel |
| Discharge Head Material | Thermoplastic |
| Impeller Material | Acetal |
| Motor Bracket Material | Plastic |
| Check Valve | Yes |
| Intake Screen Material | Thermoplastic |
| Cable Guard Material | Thermoplastic |
Dimensions |
|
| Discharge | Threaded - FNPT |
| Discharge Diameter | 1.25 " |
| Diameter With Cable Guard | 3.9 " |
| Pump Length | 12.97 " |
| Product Weight | 7 lb |
Other |
|
| Drinking Water Agency Approvals | ANSI/NSF Standard 61 |
| Warranty Standard Time | 12 Mo. from Date of Install / 24 Mo. from Date of Manufacturing |