87110440-01 – 3NCX-357P3
575V, 3PH, 3HP Hazardous Location Non-Clog Pump, 3-inch Discharge, Two-Vane Semi-Open Ductile Iron impeller, 50ft Cord
| Item: | 87110440-01 |
| Model: | 3NCX-357P3 |
Ratings |
|
| HP 60Hz | 3 hp |
| Frequency | 60 Hz |
| Phases | Three-Phase |
| Volts | 575 VAC |
| Lead Length | 50 ft |
| Continuous Duty | Yes |
| Motor Insulation Classification | H |
Operation |
|
| Maximum Flow Rate - 60 Hz | 410 gpm |
| Minimum Flow Rate - 60 Hz | 55 gpm |
| Shut Off | 32 ft |
| Minimum Head - 60 Hz | 5 ft |
| Shut Off 60 Hz | 36 ft |
| Max Solid Handling Size | 2.5 " |
| Motor Cooling | Fully Submerged |
| Pump rpm - 60 Hz | 1750 |
Liquid |
|
| Maximum Fluid Temperature | 40 °C |
Materials of Construction |
|
| Pump Base Material | Cast Iron |
| Pump Body Material | Cast Iron |
| Impeller | Semi-open |
| Impeller Material | Ductile Iron |
| Motor Shaft End - Material | 416 Stainless Steel |
| Seal Material | Silicon Carbide / Silicon Carbide / NBR |
| Seal | Mechanical Seal |
| Motor Fill Solution | Air |
| Volute / Side Inlet Material | Cast Iron |
| Wear Plate | Adjustable/Replaceable Class 20/25 equivalent cast iron |
Dimensions |
|
| Discharge | Flange |
| Discharge Diameter | 3 " |
| Impeller Diameter | 160 mm |
| Pump Length | 15.6 " |
| Product Weight | 313 lb |
| Product Weight with Pack | 361 lb |
| Carton Length | 24 " |
| Carton Width | 18 " |
| Carton Height | 51.5 " |
| Pump Height | 30.6 " |
| Pump Width | 12.1 " |
Other |
|
| Electrical Agency Approvals | cCSAus |
| Warranty Standard Time | 24 Months |
| Applications | Municipal Wastewater Transfer |