520859 – GP-CK
The FPS Grinder Pump Capacitor Kit, Model GP-CK contains the start/run components required for the proper operation of the 2 HP IGP, IGPH, and IGPDS series grinder pumps. Automatic grinder pumps contain the same start/run components as the capacitor kit.
| Item: | 520859 |
| Model: | GP-CK |
Ratings |
|
| Frequency | 60 Hz |
| Phases | Single-Phase |
| Volts | 230 VAC |
Dimensions |
|
| Product Weight with Pack | 1.55 lb |
| Carton Length | 6 " |
| Carton Width | 5 " |
| Carton Height | 5 " |
Other |
|
| Warranty Standard Time | 12 Month Install / 24 Month Manufacturing |
| Applications | Residential and light commercial sewage waste transfer |