95924503 – 4503FTB1S4-PE (3-stg.)
The BT4 horizontal booster pump is a low to medium capacity, high pressure, multi-stage unit. The BT4 booster pump can function as a multi-purpose high pressure pump, boosting water pressure from either city mains or private water systems. It is also ideal for applications that require more pressure than flow. Size ranges from 5 gpm to 45 gpm.
| Item: | 95924503 |
| Model: | 4503FTB1S4-PE (3-stg.) |
Ratings |
|
| HP 60Hz | 1 hp |
| Frequency | 60 Hz |
| Phases | Not Applicable |
| Volts | Not Applicable |
| Motor | Not Applicable |
| S.F. | 1.25 |
Operation |
|
| Flow | 45 gpm |
| Stages | 3 |
| Motor Enclosure | Not Applicable |
Liquid |
|
| Maximum Fluid Temperature | 120 °F |
Materials of Construction |
|
| Pump Body Material | AISI 304 Stainless Steel |
| Impeller | Closed |
| Impeller Material | Acetal |
| Discharge Material | Stainless Steel |
| Seal Material | Carbon/Ceramic, FKM, 300 series S.S. |
| Suction Material | Stainless Steel |
Dimensions |
|
| Discharge | Threaded - FNPT |
| Discharge Diameter | 1.5 " |
| Suction Diameter | 1.5 " |
| Suction | Threaded - FNPT |
| Pump Length | 12.44 " |
| Product Weight | 15 lb |
| Product Weight with Pack | 15.5 lb |
| Pump Height | 6.59 " |
| Pump Width | 6.5 " |
Other |
|
| Warranty Standard Time | 12 Months |
| Applications | Water Supply and Pressure Boosting |