Ratings |
|
| HP 60Hz | 1/3 hp |
| Frequency | 60 Hz |
| Phases | Not Applicable |
| Volts | Not Applicable |
| Motor | Surface |
| S.F. | Not Applicable |
Operation |
|
| Flow | 5 gpm |
| Stages | 7 |
| Motor Enclosure | Not Applicable |
Liquid |
|
| Maximum Fluid Temperature | 120 °F |
Materials of Construction |
|
| Pump Body Material | AISI 304 Stainless Steel |
| Impeller | Closed |
| Impeller Material | Acetal |
| Discharge Material | Stainless Steel |
| Seal Material | Carbon/Ceramic, FKM, 300 series S.S. |
| Suction Material | Stainless Steel |
Dimensions |
|
| Discharge | Threaded - FNPT |
| Discharge Diameter | 1 " |
| Suction Diameter | 1 " |
| Suction | Threaded - FNPT |
| Pump Length | 13.42 " |
| Product Weight | 18 lb |
| Pump Height | 6.59 " |
| Pump Width | 6.63 " |
Other |
|
| Drinking Water Agency Approvals | NSF/ANSI 372 |
| Warranty Standard Time | 12 Months |